Formy pomocy

Przypominamy najważniejsze informacje dot. ubiegania się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego
 
1. Kto jest uprawniony do otrzymywania świadczenia wychowawczego?
 
Od 1 lipca 2019 r. program Rodzina 500 plus obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny.
 
2. Gdzie i kiedy należy składać wnioski?
 
Osoby niepobierające świadczenia wychowawczego mogą złożyć wniosek w dowolnym momencie, niemniej jednak w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku świadczenie zostanie przyznane od miesiąca, w którym wniosek wpłynął do naszej jednostki.
Wyjątek stanowią „świeżo upieczeni rodzice”, którzy mają na złożenie wniosku 3 miesiące od dnia urodzenia się dziecka. Jeżeli wniosek zostanie złożony w tym terminie, świadczeni 500+ zostanie przyznanie i wypłacone z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
 
Świadczenie wychowawcze 500+ przyznawane jest do końca trwania okresu zasiłkowego. Aktualnie trwający okres zasiłkowy kończy się 31 maja 2021 roku. To oznacza, że wszystkie osoby otrzymujące świadczenie 500+, aby je pobierać od 1 czerwca 2021 roku muszą ponownie złożyć wnioski.
Wnioski o przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres zasiłkowy można składać:
 
• od 1 lutego 2021 roku drogą elektroniczną tj. przez stronę Ministerstwa Rodziny (empatia.mpips.gov.pl), przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS;
• od 1 kwietnia 2021 roku drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w siedzibie ośrodka lub za pośrednictwem operatora pocztowego
 
3. Kiedy zostaną wypłacone pierwsze świadczenia w ramach nowego okresu zasiłkowego?
 
Wszystko zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek. Tak przedstawiają się poszczególne, maksymalne terminy wypłat w zależności od miesiąca złożenia wniosku:
• złożenie wniosku w okresie luty – kwiecień 2021 roku oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 czerwca 2021 roku.
• złożenie wniosku w maju 2021 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od czerwca 2021 roku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 lipca 2021 roku.
• złożenie wniosku w czerwcu 2021 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od czerwca 2021 roku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 sierpnia 2021 roku.
• złożenie wniosku w lipcu 2021 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od lipca 2021 roku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 września 2021 roku.
• złożenie wniosku w sierpniu 2021 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia 2021 roku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2021 roku.
 
4. Do kiedy będzie przyznane prawo do świadczenia 500+ na nowy okres zasiłkowy?
 
Prawo do świadczenia 500+ w nowym okresie zasiłkowym będzie ustalone do końca maja 2022 roku.
 
5. Co w przypadku zmiany sytuacji rodzinnej w trakcie otrzymywania świadczenia?
 
W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego (np. rozwód, wyjazd rodziny bądź członka rodziny do pracy za granicą, zmiana miejsca zamieszkania rodziny, umieszczenie członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie) osoba otrzymująca świadczenie wychowawcze jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym jednostki wypłacającej "500+".
 
6. Co w przypadku kiedy jeden z rodziców przebywa za granicami Polski?
 
W przypadku jeżeli jeden z rodziców dziecka przebywa poza granicami kraju, wnioskodawca podaje dodatkowe informacje dotyczące: daty wyjazdu z kraju, adresu zamieszkania oraz nazwy i adresu pracodawcy rodzica przebywającego poza granicami RP.
Na podstawie powyższych danych, Wojewoda Małopolski ustala czy zachodzi koordynacja systemu zabezpieczeń społecznych  i podejmuje decyzję, czy prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje, czy też nie.
 
7. Czy świadczenie będzie wypłacane w przypadku śmierci jednego z rodziców?
 
W przypadku śmierci jednego z rodziców, któremu świadczenie zostało wcześniej przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku, przysługuje ciągłość świadczenia wychowawczego. Oznacza to, że rodzic, który został z dzieckiem, nie traci automatycznie prawa do przyznanego świadczenia na dziecko. Aby zachować ciągłość świadczenia rodzic, który został z dzieckiem, musi złożyć wniosek w terminie 3 miesięcy od dnia śmierci drugiego rodzica.
 
8. Co w przypadku sprawowania opieki naprzemiennej?
 
W przypadku sprawowania opieki naprzemiennej przez obojga rodziców do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia 500+ należy dołączyć odpis orzeczenia sądu wskazującego na pozostawanie dziecka pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.
W takiej sytuacji kwotę świadczenia wychowawczego dla każdego z rodziców ustala się w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego, tj. po 250 zł miesięcznie.
 
9. Co w przypadku zmiany miejsca zamieszkania osoby pobierającej świadczenie?
 
W sytuacji gdy rodzina otrzymująca świadczenia 500+ zmienia miejsce zamieszkania, powinna o tym fakcie niezwłocznie powiadomić organ wypłacający jej świadczenie. Wówczas dotychczasowy organ właściwy przekazuje informację o przyznanym świadczeniu 500+ wraz z aktami sprawy organowi właściwemu ze względu na nowe miejsce zamieszkania osoby, w celu dalszej realizacji wypłaty. Organ właściwy ze względu na nowe miejsce zamieszkania osoby, której przyznano świadczenie wychowawcze, realizuje przyznane świadczenie 500+ bez konieczności wydawania kolejnej informacji.
 
10. Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?
 
W zależności od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy do wniosku należy dołączyć:
• kartę pobytu i decyzję o udzieleniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub inny dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który uprawnia do wykonywania pracy;
• prawomocne orzeczenie sądu orzekające rozwód lub separację
• zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka;
• odpis orzeczenia sądu wskazującego na pozostawanie dziecka pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach;
• orzeczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka;
• inne dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego.
 
11. Skąd pobrać wniosek o świadczenie wychowawcze 500+?
 
Druki w wersji papierowej można pobrać:
w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach, Plac Józefa Piłsudskiego 1, 32-091 Michałowice, parter budynku Urzędu Gminy Michałowice.
 
Druki w formie elektronicznej do pobrania - pobierz
 
12. Kontakt
 
Informacji na temat świadczenia wychowawczego i sposobu realizacji zadania udzielają pracownicy Sekcji Świadczeń dla Rodzin pod numerem telefonu 12 388 87 70, wew. 45 oraz 48