Michałowice, 2024-08-08
Zarządzenie Nr 11/ 2024
Dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach
z dnia 08 sierpnia 2024 r.
W sprawie: wprowadzenia „Standardów Ochrony Małoletnich w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Michałowicach”.
Na ustawy art. 3 ust. 2 pkt 2 i art. 22b i art. 22c Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich ( Dz. U. z 2024 r., poz. 560), zarządzam co następuje:
§ 1
Wprowadzam „Standardy Ochrony Małoletnich Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach” stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego Zarządzenia.
§ 2
Każdy Pracownik i Współpracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach zobowiązany jest do zapoznania się z treścią Standardów Ochrony Małoletnich Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach , a także do stosowania się do ich ustaleń.
§ 3
Zarządzenie wchodzi z dniem podpisania.
|
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ
w MICHAŁOWICACH.
- Definicje
- Ilekroć w dokumencie „Standardy Ochrony Małoletnich Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach ” jest mowa o:
a)Dyrektorze – należy przez to rozumieć Dyrektora GOPS w Michałowicach,
b)Ośrodku lub OPS należy przez to rozumieć Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Michałowicach
c)Pracowniku należy przez to rozumieć pracownika/ów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w Ośrodku,
d) Współpracowniku – należy przez to rozumieć osobę wykonującą zadania powierzone przez OPS na podstawie umowy cywilno-prawnej, jak również wolontariusza, stażystę, praktykanta, a także partnera zawartych porozumień na realizację powierzonego mu zadania,
- Kadra – należy przez to rozumieć łącznie Pracowników i Współpracowników wykonujący zadania OPS,
- Małoletnim – osoba poniżej 18 roku życia,
- Przemocy domowej- należy przez to rozumieć przemoc określona w art. 2 ust. 1 pkt. 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej,
- Krzywdzeniu Małoletniego – należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę Małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym Pracownika i Współpracownika Ośrodka lub zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbywanie. Krzywdzeniem jest przemoc fizyczna, przemoc seksualna, przemoc ekonomiczna a także zaniedbywanie rozumiane jako niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych Małoletniego przez rodzica, niezapewnienie mu odpowiedniego jedzenia, ubrań schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, braku dozoru nad wypełnianiem obowiązku szkolnego.
- Standardach – Standardy Ochrony Małoletnich Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach
- ZASADY ZATRUDNIENIA PRACOWNIKÓW/WSPÓŁPRACOWNIKÓW W KONTEKŚCIE OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM.
- Dyrektor Ośrodka przed zawarciem stosunku pracy/umowy cywilnoprawnej, na podstawie której Pracownik/Współpracownik realizowane będą działania dedykowane Małoletnim np. związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem czy też opieką nad osobami Małoletnimi, niezależnie od okresu jej trwania:
- uzyskuje informacje, czy dane osoby są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym. Figurowanie w Rejestrze wyklucza możliwość zatrudnienia kandydata,
- wymaga od Pracownika/ Współpracownika przedłożenia informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV kodeksu karnego w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego. Wykonywanie powyższych obowiązków nie jest wymagane przed dopuszczeniem działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi, członka rodziny Małoletniego lub osoby znanej osobiście rodzicowi Małoletniego albo przedstawicielowi ustawowemu Małoletniego, gdy jest ona wykonywana w stosunku do Małoletniego dziecka, którego rodzic albo przedstawiciel ustawowy są dopuszczającymi do działalności,
- Kandydat/ka składa oświadczenia o pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z praw publicznych, o niekaralności oraz o nie toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych,
- jeżeli kandydat/ka posiada obywatelstwo inne niż polskie przedkłada pracodawcy:
- informację rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwana do celów działalności zawodowej lub wolontariacie związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację
z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla ww. celów,
- pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o państwie/ach zamieszkania
w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa, - jeżeli mieszkał w innych państwach w ciągu ostatnich 20 lat niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa, informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariacie związanej
z kontaktami z dziećmi,
- dopuszczalne jest przedłożenie przez kandydata, pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenia, że prawo danego państwa nie przewiduje wydawania informacji
o niekaralności lub nie prowadzi rejestru karnego oraz oświadczenia, że nie był w tym państwie prawomocnie skazany, - oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia,
- oświadczenia, wydruki z rejestrów i zaświadczenia z KRK dołączane są do części A akt osobowych Pracownika lub dokumentacji Współpracownika,
- Pracownik/Współpracownik przed rozpoczęciem realizacji usługi na rzecz Małoletnich zobowiązany jest do zapoznania się ze standardami ochrony małoletnich obowiązującymi w Ośrodku oraz polityką bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych,
- Potwierdzenie zapoznania się z ww. dokumentami oraz oświadczenia o zobowiązaniu się do ich przestrzegania składane jest w formie pisemnej,
- Dyrektor Ośrodka umożliwia pracownikom udział w szkoleniach z zakresu ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
- ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE POMIĘDZY MAŁOLETNIM A KADRĄ OŚRODKA
Do podstawowych standardów zapewniające właściwe i bezpieczne relacje Kadry z Małoletnimi należą:
- Kadra jest zobowiązana do utrzymania profesjonalnej relacji z Małoletnim i każdorazowego rozważenia czy reakcja, komunikat, działanie wobec Małoletniego są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych Małoletnich.
- Działania należy podejmować w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, tak aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji zachowania kadry.
- Kadra jest zobowiązana do traktowania Małoletniego z szacunkiem, cierpliwością, życzliwością, wyrozumiałością i godnością, a zarazem ze stanowczością i konsekwencją w zakresie przestrzegania obowiązujących w Ośrodku i społeczeństwie zasad postępowania, norm moralnych oraz przepisów prawa.
- Kadra zobowiązana jest do niefaworyzowania żadnego z Małoletnich, kierowania się obiektywizmem, bezinteresownością i szacunkiem w traktowaniu i ocenie każdego Małoletniego, niezależnie od ich płci, wieku, wyznania, pochodzenia narodowego lub etnicznego, specjalnych potrzeb edukacyjnych czy niepełnosprawności.
- Komunikacja z Małoletnim prowadzona winna być w sposób konstruktywny, budujący relację.
- W komunikacji z Małoletnimi Pracownik/Współpracownik zachowuje spokój i cierpliwość.
- W relacjach z Małoletnimi stosuje się do zasady pozytywnej komunikacji: aktywne słuchanie i komunikat JA.
- Reagowanie na zachowanie Małoletniego w sposób adekwatny do okoliczności i jego możliwości psychofizycznych, w tym dostosowanie formy komunikacji do Małoletniego ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi lub z niepełnosprawnością.
- Kadrze bezwzględnie zabrania się proponować i udostępniać Małoletnim napoi alkoholowych, energetyków, wyrobów tytoniowych, narkotyków, tzw. dopalaczy, jak również innego rodzaju używek.
- Kadra zobowiązana jest do powstrzymywania się od jakichkolwiek zachowań, które mogłyby naruszać przestrzeń osobistą Małoletniego, jego nietykalność cielesną lub powodować u niego poczucie zagrożenia, dyskomfortu lub strachu.
- Nie dopuszczalne jest angażowanie się w takie aktywności, które mogą zostać przez dziecko lub obserwujących dwuznacznie odebrane, jak: łaskotanie, udawane walki z dziećmi czy brutalne zabawy fizyczne.
- W żadnym przypadku nie dozwolone jest stosowanie jakiejkolwiek formy przemocy wobec Małoletniego.
- Niepozostawianie Małoletniemu nieograniczonej wolności, wyznaczanie jasnych granic w postępowaniu wraz ze sprawiedliwym egzekwowaniem następstw za ich przekroczenie.
- Pracownicy i Współpracownicy nie kontaktują się prywatnymi kanałami komunikacji z Małoletnim bez wiedzy ich opiekunów prawnych.
- W szczególności Pracownicy i Współpracownicy nie prowadzą z Małoletnim prywatnych rozmów z wykorzystaniem mediów społecznościowych bez wiedzy i zgody rodzica / opiekuna. Zasada ta nie dotyczy sytuacji (nawet potencjalnego) zagrożenia życia i zdrowia dziecka. W takim przypadku Pracownik lub Współpracownik może kontynuować rozmowę, lecz zobowiązany jest jednocześnie powiadomić Kierownika o kontakcie z Małoletnim i przyczynach tego kontaktu. Powiadomienie powinno być w miarę możliwości dokonane pisemnie lub mailowo.
- Kadra posiada odpowiednią wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
Niedozwolone zachowania Małoletnich podczas udziału w zajęciach opiekuńczo wychowawczych lub innych formach wsparcia organizowanych przez Ośrodek:
Zasadą jest: Kontakty między uczestnikami zajęć organizowanych przez Ośrodek cechuje zachowanie przez nich wysokiej kultury osobistej, np. używanie zwrotów grzecznościowych, uprzejmość, życzliwość, poprawny wolny od wulgaryzmów język, kontrola swojego zachowania i emocji, wyrażanie opinii w sposób spokojny, który nikogo nie obraża i nie krzywdzi.
Niedozwolone są zachowania :
- Stosowanie agresji i przemocy wobec uczestników zajęć lub innych osób.
- Stwarzanie niebezpiecznych sytuacji w trakcie organizacji zajęć np. przynoszenie ostrych narzędzi lub innych niebezpiecznych przedmiotów i substancji.
- Celowe nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas organizowanych zajęć i zabaw, a także Celowe zachowania zagrażające zdrowiu i życiu.
- Palenie papierosów, picie alkoholu, a także rozprowadzanie i stosowanie narkotyków bądź innych środków odurzających.
- Niestosowne odzywanie się do kolegów lub innych osób, używanie wulgaryzmów.
- Celowe niszczenie, uszkodzenie lub nieszanowanie mienia innych, kradzież przywłaszczenie własności innych osób.
- Fotografowanie lub filmowanie zdarzeń z udziałem innych Małoletnich bez ich zgody. Upublicznianie materiałów i fotografii bez zgody obecnych na nich osób.
- Stosowanie wobec rówieśników różnych form cyberprzemocy.
- Bez względu na powód, agresja i przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna wśród uczestników zajęć organizowanych w ramach działalności Ośrodka nigdy nie może być akceptowana lub usprawiedliwiona.
- Uczestnicy zajęć nie mają prawa stosować z jakiegokolwiek powodu słownej, fizycznej i psychicznej agresji i przemocy wobec innych osób.
- Uczestnicy zajęć mają obowiązek przeciwstawiania się wszelkim przejawom brutalności i wulgarności oraz informowania opiekuna zajęć o zaistniałych zdarzeniach. Jeżeli Małoletni jest świadkiem stosowania przez innego uczestnika/ innych uczestników zajęć jakiejkolwiek formy agresji lub przemocy, ma obowiązek reagowania na nią, np. szukając pomocy u osoby dorosłej.
- Małoletni są zobowiązani do respektowania praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek, ich prawa do własnego zdania, do poszukiwań i popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania – w ramach społecznie przyjętych norm i wartości.
- ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA DZIECKA.
W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia Kadra Ośrodka zobowiązana jest natychmiast poinformować odpowiednie służby (Policja, Pogotowie ratunkowe) dzwoniąc pod numer 112, 998 lub 997.Poinformowania służb dokonuje osoba, która pierwsza powzięła informacje o zagrożeniu życia lub zdrowia dziecka, a następnie powiadamia, o tym fakcie, swojego przełożonego.
- Kadra Ośrodka winna zwracać uwagę i reagować w ramach wykonywanych obowiązków służbowych na czynniki ryzyka krzywdzenia Małoletnich, do których zaliczyć można w szczególności:
- zaniedbanie Małoletniego (nieprzyjemny zapach, brudna odzież)
- kradzieże jedzenia, pieniędzy, rzeczy koleżanek i kolegów,
- żebranie przez Małoletniego jedzenia,
- brak przyborów, odzieży i butów dostosowanych do warunków atmosferycznych,
- widoczne obrażenia ciała (siniaki, ugryzienia, zadrapania, rany), których pochodzenie trudno jest wyjaśnić lub widoczne ślady są w różnej fazie gojenia, a podawane przez Małoletniego wyjaśnienia dotyczące obrażeń wydają się nie wiarygodne, niemożliwe, niespójne a Małoletni często je zmienia,
- pojawiająca się niechęć do zajęć ruchowych – Małoletni nadmiernie zakrywa ciało, niestosownie do sytuacji i pogody,
- powtarzające się dolegliwości somatyczne (bóle brzucha, mdłości, bóle głowy),
- strach Małoletniego przed rodzicem, strach przed powrotem do domu,
- wzdryga się, kiedy podchodzi do niego osoba dorosła,
- jest bierny, wycofany, uległy, przestraszony, depresyjny lub zachowuje się agresywnie, buntuje się samo okalecza się
- ucieka zbytnio w świat wirtualny,
- nadmiernie, nienaturalnie szuka kontaktu z dorosłym tzw. „lepkość” Małoletniego
- w pracach artystycznych, rozmowach, zachowaniu Małoletniego zaczynają dominować elementy/motywy seksualne,
- Małoletni jest rozbudzony seksualnie niestosownie do wieku i sytuacji,
- nastąpiła nagła i wyraźna zmiana zachowania Małoletniego,
- używanie środków psychoaktywnych przez Małoletniego,
- Małoletni mówi o przemocy,
- ucieczki z domu.
Kadra Ośrodka zobowiązana jest więc zwracać uwagę jeśli z objawami u Małoletniego występują również niepokojące zachowania Rodziców, do takich zachowań Rodziców/Opiekunów można zaliczyć m. in.:
- brak zainteresowania losem oraz problemami Małoletniego,
- przekraczanie dopuszczalnej granicy w kontakcie fizycznym lub werbalnym,
- podawanie nieprzekonujących, sprzecznych informacji lub odmawianie wyjaśnień przyczyn obrażeń Małoletniego,
- wypowiadanie się o Małoletnim w negatywny sposób, ciągłe obwinianie, poniżanie, strofowanie,
- odmawianie, nie utrzymywanie kontaktów z osobami zainteresowanymi losem Małoletniego,
- mówienie o Małoletnim w negatywny sposób, ciągle go obwinia, poniża, strofuje,
- poddaje Małoletniego surowej dyscyplinie, jest nie opiekuńczy, jest zbyt pobłażliwy lub odwrotnie ciągle odrzuca Małoletniego,
- nie potrafi wskazać aktualnego miejsca pobytu Małoletniego,
- Rodzic/Opiekun jest apatyczny, wycofany,
- przejawiająca się agresja Rodzica/Opiekuna,
- faworyzowanie jednego z rodzeństwa Małoletniego,
- ma zaburzony kontakt z rzeczywistością, reaguje nieadekwatnie do sytuacji, wypowiada się niespójnie,
- nie ma świadomości lub neguje potrzeby Małoletniego,
- przekracza dopuszczalne granice w kontakcie fizycznym lub werbalnym,
- nadużywa alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.
- POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU POKRZYWDZENIA DZIECKA PRZEZ RODZICA, INNEGO MAŁOLETNIEGO LUB INNE OSOBY TRZECIE.
- W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, wskazanych w pkt. IV Kadra Ośrodka podejmuje rozmowę z Rodzicami/Opiekunami, przekazując informację na temat dostępnej oferty wsparcia i motywuje ich do szukania adekwatnej pomocy zawiadamiając o całym zdarzeniu Kierownika Ośrodka. Jeżeli sytuacja Małoletniego nie ulega poprawie Ośrodek składa wniosek do Sądu Rodzinnego o wgląd w sytuację rodzinną.
- Kadra wina jest poinformować Rodzica/Opiekuna dziecka o posiadanych informacjach oraz udziela informacji dotyczącej możliwości skorzystania z oferty pomocowej
- Jeśli członek Kadry podejrzewa, że Małoletni doświadcza przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystywania seksualnego lub zagrożone jest jego życie , zobowiązany jest do zapewnienia Małoletniemu bezpiecznego miejsca i odseparowania go od osoby stwarzającej zagrożenie.
- Kadra Ośrodka zobowiązana jest do niezwłocznego poinformowania Kierownika o tym fakcie w formie ustnej, a także formie pisemnej, poprzez wypełnionej Karty zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia Małoletniego, stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszych Standardów, w sytuacjach nagłych do zawiadomienia Policji osobiście lub pod nr tel. 112 lub 997.
- Dyrektor Ośrodka, na podstawie uzyskanej informacji, o której mowa w pkt. 5 zleca pracownikowi socjalnemu nadzorującemu teren, w którym dochodzi do podejrzenia krzywdzenia Małoletniego uruchomienie działań interwencyjnych i pomocowych, zgodnie ze swoimi kompetencjami i obowiązującymi przepisami prawa.
- W przypadku, gdy osobą która powzięła informację o krzywdzeniu Małoletniego jest asystent rodziny, podejmuje on działania interwencyjne i pomocowe, zgodnie ze swoimi kompetencjami i obowiązującymi przepisami prawa. Jeżeli asystent rodziny w ramach podejmowanych działań ustala zasadność skierowania do sądu rodzinnego wniosku, o którym mowa w art. 572 k.p.c. lub złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, Dyrektor Ośrodka niezwłocznie kieruje taki wniosek do właściwych organów.
- W przypadku powzięcia podejrzenia lub uzyskaniu informacji o krzywdzeniu Małoletniego, które mają znamiona przemocy domowej, w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, uprawnieni Pracownicy i Współpracownicy Ośrodka mają obowiązek wypełnić formularz Niebieskiej Karty A niezwłocznie po powzięciu takiej informacji.
- W sytuacji powzięcia informacji wskazującej na zagrożeni zdrowia i życia Małoletniego poza godzinami pracy Ośrodka Pracownicy i Współpracownicy dzwonią w trybie pilnym na numer alarmowy w celu uruchomienia przez odpowiednie służby dalszej procedury.
- Jeżeli pracownik socjalny w ramach podejmowanych działań ustala zasadność skierowania do sądu wniosku, o którym mowa w art. 572 k.p.c. lub złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, Dyrektor Ośrodka niezwłocznie kieruje taki wniosek do właściwych organów
- POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU POKRZYWDZENIA DZIECKA PRZEZ CZŁONKA KADRY, RODZICA, INNEGO MAŁOLETNIEGO LUB INNE OSOBY TRZECIE.
- Dyrektor bądź osoba upoważniona przez Dyrektora podejmuje rozmowę z osobą, której dotyczy zgłoszenie. Dyrektor wzywa wskazanego członka Kadry Ośrodka do złożenia wyjaśnień. Dyrektor podejmuje działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa Małoletniego, w tym informuje opiekunów Małoletniego, zgłasza podejrzenie skrzywdzenia do odpowiednich instytucji takich jak np. Prokuratura, Policja, Sąd.
- Dyrektor wyciąga konsekwencje służbowe, odsuwa członka Kadry od pracy z tą rodziną/Małoletnim lub poleca aby czynności były wykonywane wspólnie z innym członkiem Pracownikiem/Współpracownikiem.
- ZASADY I SPOSOBY UDOSTĘPNIANIA STANADARDÓW DO ZAPOZNANIA SIĘ:
- Niniejsze Standardy podlegają opublikowaniu na stronie internetowej Ośrodka, a także są dostępne w formie papierowej w siedzibie Ośrodka.
- Niezależnie od sposobów udostępniania Standardów określonych w pkt 1) Kadra Ośrodka realizująca usługi względem Małoletnich przekazuje do zapoznania się niniejszą wersję Standardów Rodzicom/Opiekunom prawnym lub faktycznym, a osoby potwierdzają fakt zapoznania się z nimi na piśmie.
- Kadra Ośrodka zobowiązana jest do zapoznania Małoletnich będących pod ich opieką z wersją skróconą niniejszych standardów głównie w zakresie zapisów działu III, co zostaje potwierdzone wpisem do sprawozdania. Jeżeli rozwój psychiczny Małoletniego i jego stan zdrowia świadczą o ograniczonej możliwości zrozumienia założeń niniejszych Standardów, kadra Ośrodka uprawniona jest do zaniechania tego obowiązku.
VIII. OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ O ZDAŻENIACH ZAGRAŻAJĄCYCH MAŁOLETNICH ORAZ UDZIELANYM IM WSPARCIU.
- Za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzieleniu mu wsparcia odpowiedzialni są wszyscy Pracownicy i Współpracownicy Ośrodka.
- Osoba odpowiedzialna za koordynację powyższych zdarzeń jest Kierownik Ośrodka.
- W przypadku nieobecności Dyrektora obowiązki te przejmuje osoba go zastępująca.
- Prowadzi się wewnętrzny rejestr zgłoszonych zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu Małoletniego.
- Rejestr o którym mowa wyżej prowadzony i przechowywany jest w siedzibie Ośrodka
- Osobą odpowiedzialną za uzupełnianie rejestru jest każdy pracownik/Współpracownik który dokonał zgłoszenia zdarzenia.
IX. ZASADY OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH ORAZ WIZERUNKU MAŁOLETNIEGO.
- Dane osobowe Małoletniego podlegają ochronie na zasadach określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE ( OGÓLNE ROZPORZĄDZENIE O OCHRONIE DANYCH) (Dz.U.UE.L. z 2016r. Nr 119, str.1 ze zm).
- Kadra Ośrodka ma obowiązek zachowania tajemnicy danych osobowych, które przetwarza, oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem. Naruszenie tego obowiązku może prowadzić do natychmiastowego (w tym dyscyplinarnego- w przypadku Pracowników) rozwiązania stosunku pracy.
- Dane osobowe Małoletnich są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów prawa.
- Osoby zatrudnione na krótkoterminowych umowach cywilnoprawnych mogą mieć dostęp do danych osobowych wrażliwych tylko w uzasadnionych przypadkach i pod warunkiem uprzedniego zawarcia umowy powierzenia przetwarzania tych danych.
- Kadra Ośrodka przed podjęciem pracy lub współpracy jest obligatoryjne zobowiązana do zaznajomienia się z przepisami o ochronie danych osobowych.
- Kadra ośrodka nie ma uprawnień do przekazywania przedstawicielom mediów informacji o Małoletnim jak również jego Rodzicach/Opiekunach oraz danych kontaktowych, chyba że Rodzic/Opiekun wyrazi na to uprzednio pisemną zgodę.
- Pracownicy/Współpracownicy nie wypowiadają się w kontakcie z mediami
w sprawach Małoletniego lub jego Rodziców/Opiekunów, w tym kierując się w jego mniemaniu dobra wiarą, chyba że uzyskali wcześniej pisemną zgodę od Rodziców/Opiekunów. - Pracownikom/Współpracownikom Ośrodka nie wolno, bez pisemnej zgody Rodziców/Opiekunów- umożliwiać mediom utrwalać wizerunek Małoletniego będącego pod ich opieką. Jeżeli wizerunek Małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak np. zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda Rodziców/Opiekunów nie jest wymagana.
- Niedopuszczalne jest podawanie mediom bez wiedzy i zgody Rodziców/Opiekunów danych kontaktowych do nich.
- Upublicznianie przez Kadrę Ośrodka wizerunku Małoletniego utrwalonego w jakikolwiek sposób wymaga pisemnej zgody Rodzica/Opiekuna
- Pisemna zgoda o której mowa powyżej winna zawierać informację, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany.
- Niedopuszczalne jest używanie wizerunku Małoletnich w celach, jak też ich historii i innych danych na ich temat, bez uprzedniej anonimizacji i pojęciu wszelkich działań mających na celu uniemożliwienie odbiorcom powiązanie historii z konkretnym Małoletnim.
IX. ZASADY PRZEGLĄDU I AKTUALIZACJI STANDARDÓW.
- Niniejsze standardy podlegają weryfikacji pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ocenie ich merytorycznej przydatności minimum raz na dwa lata.
- Weryfikacja o której mowa w pkt.1 dokonywana jest przez Dyrektora GOPS-u lub przez osobę przez niego upoważnioną.
- W wyniku weryfikacji, o której mowa w pkt.1 sporządzany jest raport ewaluacyjny, w którym wskazane są ewentualne sugestie i kierunki aktualizacji standardów. W tym celu wypełniana jest przez Pracowników Ośródka ankieta stanowiąca załącznik nr. 2 do niniejszych Standardów.
X. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- W sprawach nieuregulowanych niniejszymi standardami, stosuje się przepisy prawa powszechnie obowiązującego, w tym z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego i opiekuńczego, pomocy społecznej, o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz ochrony danych osobowych, a także wewnętrzne polityki, instrukcje, procedury i inne regulaminy obowiązujące w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Michałowicach.
- Każdy członek Kadry Ośrodka stosujący Standardy Ochrony Małoletnich jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji przetwarzanych w związku z niniejszą procedurą, w szczególności danych zwykłych oraz danych wrażliwych Małoletnich.
- Ogłoszenie następuje w sposób dostępny w GOPS, w szczególności poprzez wywieszenie w miejscu ogłoszeń, zamieszczenie w biuletynie informacji publicznej oraz poprzez przesłanie tekstu drogą elektroniczną.
- Standardy Ochrony Małoletnich w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
- Każdy Pracownik i Współpracownik jest zobowiązany do zapoznania się ze Standardami Ochrony Małoletnich obowiązujących w Ośrodku i podpisania stosownego oświadczenia stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszych Standardów o zapoznaniu i przyjęciu Standardów do stosowania.
Załącznik nr 1 do Standardów Ochrony Małoletnich Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach
KARTA ZGŁOSZENIA PODEJRZENIA KRZYWDZENIA MAŁOLETNEGO.
Data i miejsce sporządzenia Karty zgłoszenia |
|
|
Dane Małoletniego wobec którego zachodzi podejrzenie krzywdzenia |
|
|
Dane osoby zgłaszające podejrzenie krzywdzenia Małoletniego/funkcja zawodowa |
|
|
Przyczyny dokonania zgłoszenia
|
|
|
Dane Osoby/osób podejrzanej o krzywdzenie Małoletniego |
|
|
Opis działań podjętych przez Kadrę Ośrodka w tym wobec : |
Data i miejsce działań |
uczestnicy |
|
|
|
|
|
|
Osoby, instytucje powiadomione, w tym formy interwencji |
|
|
Wszęcie procedury Niebieskiej Karty. |
|
|
Okres ustalonego monitoringu |
|
|
Podpisy osób uczestniczących w sporządzaniu Kart Interwencji
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dane osoby/osób przyjmujących zgłoszenie/ podpis
|
|
Załącznik nr 2 do Standardów Ochrony Małoletnich Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach
MONITORING „STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH”-
ANKIETA DLA PRACOWNIKÓW
Lp. |
Odpowiedz na poniższe pytania |
TAK |
NIE
|
1 |
Czy znana jest Tobie treść Standardów Ochrony Małoletnich |
|
|
2 |
Czy uważasz, że potrafisz rozpoznać przejawy krzywdzenia Małoletniego?
|
|
|
3 |
Czy wiesz w jaki sposób zareagować na symptomy krzywdzenia Małoletniego?
|
|
|
4 |
Czy kiedykolwiek stosowałeś/łaś procedury służące ochronie przed krzywdzeniem, określone w Standardach Ochrony Małoletnich ? |
|
|
5 |
Czy zaobserwowałeś naruszenie zasad określonych w Standardach przez innego pracownika lub współpracownika? Jeżeli tak, wskaż jakie zasady naruszono:
|
|
|
6 |
Czy uważasz, że należy wprowadzić zmiany do przyjętych Standardów, jeżeli tak, opisz je:
|
|
|
Załącznik nr 3 do Standardów Ochrony Małoletnich Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach
OŚWIADCZENIE
O ZAPOZNANIU SIĘ ZE STANDARDAMI OCHRONY MAŁOLETNICH
Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………..
Pełniona funkcja zawodowa lub rola społeczna .…………………………………………………
Dla Małoletniego ………………………………………………………………………...………
Jestem rodzicem/opiekunem/wychowawcą …………………………………….………………..
Niniejszym oświadczam, iż zapoznałem/łam się ze Standardami Ochrony Małoletnich Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach. Jednocześnie zobowiązuje się do przestrzegania zasad w nich ustalonych.
……………………………. ……………………………
Miejscowość, data Czytelny podpis